2022 League Cup
Knockout contest begins this Friday 4 Feb.
Each manager's higher-placed side plays in top half of draw, the Upper Foot.
The other team begins in Lower Foot, making 32 in each half.
Seedings are based on standings at end of Week 18.
Every round covers two weeks, ie about 20 matches.
If points are level, team that was lower down in league at Wk-18 will progress.
Overall winner receives £60, runner-up £24.
In line with Telegraph rule, no individual can earn more than one award in the league or in the cup.
Rounds
Code: Select all
R1 W22-23 Fri 4 to Mon 14 Feb (last 32 in each half)
R2 W25-26 Tue 22 Feb to Mon 7 Mar (last 16 in each half)
QF W28-29 Tue 15 Mar to Mon 4 Apr
SF W30-31 Tue 5 to Mon 18 Apr
F W32-33 Tue 19 Apr to Mon 2 May
Grand Final W34-35 Tue 3 to Mon 16 May (one from each half)
Seedings
Upper Foot
Seed & W18-rank
01 01 Richard Kellard Ricks Raiders
02 02 Sergio Torija Gios Reds
03 03 Martin Burke Stranger Mings
04 04 James Ryder Follow The Leader
05 05 Paul McGeoghan Niamh
06 06 Des Conway He's Not The Messi-ah!
07 08 Ian Doughty Bill Ferny's Cullis
08 09 Andrew Ferguson Fergi Time 2
09 11 Dean Burdin On A Journey
10 12 David Browne Striker's Centurions
11 14 Victor Hepburn Hepburn’s Galacticos
12 15 Steve Legg Chalk
13 16 Bruce Baer Kora Sladkaya
14 19 John Ashworth On The Back Foot
15 21 Andrew Darbyshire Crescent of Crisps
16 24 Jason Murfitt murf's mob tenor effort
17 25 Mike Maguire Perfection Its Very Self
18 28 Chris Beasley Real Mildred
19 29 Christopher Beard Greanish Gray
20 31 James Page ExFrattonender
21 35 Jonny Harrington The Retired Luddite
22 38 Gerard Duggan Abada Cadabra
23 41 George Preston Bislay Drock
24 42 Sam David One Way
25 46 Steve Heywood Ghost of Yaya
26 47 Erich-Dieter Friedli Needless Kerfuffle
27 50 Ian Frost The Outlaw Nosey Wales
28 51 Mike Rice Workies Regulars
29 52 Andrew Stevens Tackles and Saves
30 53 Danny Mercer Scarbob FC
31 56 David King Indiscreet
32 57 Nick Miller Shapla Donetsk
Lower Foot
Seed & W18-rank
01 07 Richard Kellard Play It Again Sam
02 10 Martin Burke Stranger Ings
03 13 Ian Doughty Bill Ferny's Wright
04 17 Dean Burdin Dance Sister
05 18 Des Conway He's A Very Naughty Boy!
06 20 Andrew Ferguson Fergi Time 3
07 22 John Ashworth On The Front Foot
08 23 Andrew Darbyshire Cheap trick
09 26 Paul McGeoghan George
10 27 Steve Legg Cheese
11 30 Victor Hepburn Hepburn’s Pub Team
12 32 Mike Maguire Not Quite Perfect
13 33 Sergio Torija Gios Blues
14 34 Chris Beasley Rapid Vera
15 36 David Browne Relegated Laughing
16 37 Bruce Baer Demmy Blaze
17 39 James Page Frattonender
18 40 Jason Murfitt murf's mob baritone effort
19 43 George Preston Freckle 9 Lives
20 44 Sam David Or Another
21 45 Jonny Harrington Forrest The Frenchie
22 48 Christopher Beard Stirring Salad
23 49 Erich-Dieter Friedli Ghastly Cacophony
24 54 Ian Frost Ramblin' Nose
25 55 Danny Mercer Scarbob City
26 58 James Ryder Follow The Lions
27 59 Andrew Stevens Goals and Assists
28 60 Gerard Duggan Kyogo Magic
29 61 Nick Miller Shapla Shenhua
30 62 Mike Rice Workies Goofies
31 63 David King Synchronized
32 64 Steve Heywood Silva to Silva
Upper Foot Round One, in draw order
From Fri 4 to Mon 14 Feb, w22 & w23
First Quarter
Code: Select all
Seed W18-rank
01 01 Richard Kellard Ricks Raiders
16 24 Jason Murfitt murf's mob tenor effort
08 09 Andrew Ferguson Fergi Time 2
09 11 Dean Burdin On A Journey
04 04 James Ryder Follow The Leader
13 16 Bruce Baer Kora Sladkaya
05 05 Paul McGeoghan Niamh
12 15 Steve Legg Chalk
Second Quarter
Code: Select all
03 03 Martin Burke Stranger Mings
14 19 John Ashworth On The Back Foot
06 06 Des Conway He's Not The Messi-ah!
11 14 Victor Hepburn Hepburn’s Galacticos
02 02 Sergio Torija Gios Reds
15 21 Andrew Darbyshire Crescent of Crisps
07 08 Ian Doughty Bill Ferny's Cullis
10 12 David Browne Striker's Centurions
Third Quarter
Code: Select all
17 25 Mike Maguire Perfection Its Very Self
32 57 Nick Miller Shapla Donetsk
24 42 Sam David One Way
25 46 Steve Heywood Ghost of Yaya
20 31 James Page ExFrattonender
29 52 Andrew Stevens Tackles and Saves
21 35 Jonny Harrington The Retired Luddite
28 51 Mike Rice Workies Regulars
Fourth Quarter
Code: Select all
19 29 Christopher Beard Greanish Gray
30 53 Danny Mercer Scarbob FC
22 38 Gerard Duggan Abada Cadabra
27 50 Ian Frost The Outlaw Nosey Wales
18 28 Chris Beasley Real Mildred
31 56 David King Indiscreet
23 41 George Preston Bislay Drock
26 47 Erich-Dieter Friedli Needless Kerfuffle
Lower Foot Round One, in draw order
From Fri 4 to Mon 14 Feb, w22 & w23
First Quarter
Code: Select all
Seed W18-rank
01 07 Richard Kellard Play It Again Sam
16 37 Bruce Baer Demmy Blaze
08 23 Andrew Darbyshire Cheap trick
09 26 Paul McGeoghan George
04 17 Dean Burdin Dance Sister
13 33 Sergio Torija Gios Blues
05 18 Des Conway He's A Very Naughty Boy!
12 32 Mike Maguire Not Quite Perfect
Second Quarter
Code: Select all
03 13 Ian Doughty Bill Ferny's Wright
14 34 Chris Beasley Rapid Vera
06 20 Andrew Ferguson Fergi Time 3
11 30 Victor Hepburn Hepburn’s Pub Team
02 10 Martin Burke Stranger Ings
15 36 David Browne Relegated Laughing
07 22 John Ashworth On The Front Foot
10 27 Steve Legg Cheese
Third Quarter
Code: Select all
17 39 James Page Frattonender
32 64 Steve Heywood Silva to Silva
24 54 Ian Frost Ramblin' Nose
25 55 Danny Mercer Scarbob City
20 44 Sam David Or Another
29 61 Nick Miller Shapla Shenhua
21 45 Jonny Harrington Forrest The Frenchie
28 60 Gerard Duggan Kyogo Magic
Fourth Quarter
Code: Select all
19 43 George Preston Freckle 9 Lives
30 62 Mike Rice Workies Goofies
22 48 Christopher Beard Stirring Salad
27 59 Andrew Stevens Goals and Assists
18 40 Jason Murfitt murf's mob baritone effort
31 63 David King Synchronized
23 49 Erich-Dieter Friedli Ghastly Cacophony
26 58 James Ryder Follow The Lions
Subsequent rounds follow same draw order, eg winner of seeds 1 v 16 will play winner of 8 v 9.
Do say if anything doesn't compute. Good luck!